Uzależnienie od alkoholu – dlaczego pomoc bliskich jest tak istotna?
15 kw. 2021

Uzależnienie od alkoholu – dlaczego pomoc bliskich jest tak istotna?

Post by Redaktor

Każda osoba borykająca się z uzależnieniem od alkoholu powinna mieć wokół siebie osoby, na które zawsze będzie można liczyć. Nie chodzi nam w tym momencie o psychoterapeutów, czy psychologów. Przede wszystkim liczy się bowiem wsparcie najbliższych. Dlaczego jest ono jednak aż tak ważne?

Brak wsparcia może jeszcze bardziej pogłębić kłopoty

Przeważnie uzależnienie od alkoholu ma swoją przyczynę. Ludzie zaczynają pić coraz więcej i więcej, ponieważ mają rozmaite kłopoty w życiu prywatnym albo zawodowym. Nierzadko czują się samotni, a alkohol to ucieczka (chwilowa, ale jednak) od problemów. Jeśli osoba uzależniona nie będzie miała wokół siebie pomocnych ludzi, chętnych do wsparcia, to kłopoty związane z tym aspektem mogą stać się coraz większe. Fachowcy od tego zagadnienia podkreślają, że wsparcie bliskich jest szalenie istotne. Oczywiście, dla rodziny, znajomych to nie jest łatwa sytuacja. Często trzeba liczyć się z wrogim nastawieniem osób borykających się z uzależnieniami. Ważne jest jednak to, by nie poddawać się i cały czas być blisko ludzi z problemami. Może oni nie powiedzą tego głośno, lecz jest to dla nich bardzo ważna sprawa.

Osoba uzależniona ma większą motywację do podjęcia terapii

Co zrobić, aby wyjść z nałogu? Niezbędne jest profesjonalne leczenie uzależnień. Jeśli dana osoba będzie miała motywację, to jest większa szansa, że nie tylko zapisze się na terapię, ale także będzie współpracować z fachowcami. Osoba mająca te kłopoty musi czuć, że ma zaś do kogo wracać. Wtedy nie powinno jej zabraknąć determinacji i zaangażowania. Wsparcie najbliższych ma zatem istotnie spore znaczenie.

0 Comments

Leave a Comment