FAQ

Spis Treści:

FAQ fabularne, dotyczące gry na forum, prowadzenia fabuły

Na czym polega gra na forum pbf?
    Jak powinienem się zachowywać grając postacią na forum?
    Nie umiem pisać bardzo długich, rozbudowanych postów. Czy jest to problem?
    Mam problemy z poprawnym pisaniem, cierpię na dysleksję/dysortografię/inne schorzenie, które utrudnia mi poprawną pisownię, albo po prostu często popełniam pomyłki. Czy to jest problem?
    Mam o wiele mniej lat albo o wiele więcej lat niż zwykle obserwuję na tego typu forach. Czy wciąż mogę tutaj grać?
    Nie będzie mnie długo na forum. Czy powinienem to zgłosić?
    Czy na forum zostanie kiedykolwiek wprowadzona bilokacja/multilokacja?
    Co powinienem zrobić, jeśli planuję dłuższą nieobecność, zawieszam, zamrażam postać i nie będzie ona aktywna fabularnie?
    Co to znaczy /zt albo z.t.?
    Czy dozwolone są porwania na forum?
    Czy można zabić czyjąś postać?

FAQ mechaniczne

Kiedy zaczyna się regeneracja życia i energii mojej postaci?

FAQ odnośnie postaci

Co to znaczy, że na tym forum gra się "naturalnymi, realistycznymi" wilkami?
    Chciałbym, aby moja postać mogła nosić maskę. Czy jest to dopuszczalne?
    Chcę aby moja postać mogła grać na instrumencie, czy jest to dozwolone?
    Chcę, aby moja postać mogła mieć czerwone/błękitne/zielone/inne akcenty na futrze. Czy jest to dopuszczalne?
    Chciałbym, aby moja postać mogła nosić srebrny naszyjnik/kolczyki/pelerynę/inny dodatek. Czy jest to dozwolone?
    Chcę grać postacią, którą przeniosę z innego forum. Czy jest to dozwolone?
    Ile można mieć multikont?
    Chcę mieć więcej niż 4 postacie na forum. Czy jest to dozwolone?
    Nie mam weny na grę określoną postacią, ale nie chcę jej nikomu oddawać. Czy powinienem to zgłosić?
    Nie będę już grać swoją postacią i chciałbym ją komuś oddać. Czy jest to możliwe?
    Czy dozwolone jest przeklinanie postaci na fabule?
    Jak szybko starzeją się postaci?

FAQ odnośnie administracji

Kto pełni na forum funkcje administratorskie?

FAQ odnośnie mistrza gry

Mistrz gry wspomniał moją postać w swoim poście fabularnym. Co powinienem zrobić?
    Czy Mistrz gry może sterować moją postacią?
    Jakie konta posiadają uprawnienia Mistrza gry na forum?
    Czy mistrz gry może uśmiercić moją postać?
    Mam pomysł na odegranie określonej fabuły swoją postacią i potrzebuję w tym celu porady/pomocy. Czy mogę w tym celu napisać do mistrza gry?
    Czy w akcjach z Mistrzem gry obowiązuje kolejka?
    Czy bogowie i mistrz gry mogą mocno zaingerować w moją postać?

FAQ odnośnie watah

Jak dołączyć do watahy?
    Chcę rozpocząć grę na forum z paczką znajomych i stworzyć z nimi od razu własną watahę. Czy jest to możliwe?
    Czy wataha koniecznie musi posiadać własne tereny?
    Mam pomysł na zdolność specjalną mojej watahy lub chcę/chcemy ją zmienić. Czy możemy to zrobić?
    Kim są Wyznawcy?

FAQ odnośnie działania forum

Mam pomysł na poprawę punktu w regulaminie, stworzenie nowej umiejętności lub inny sposób urozmaicenia rozgrywki, lub znalazłem błąd na forum. Czy mogę go zgłosić?
    Mam pomysł na event. Mogę to zgłosić?
    Jak szybko leci czas na forum?
    Kiedy moja postać ma ruję? Dlaczego nie określono tego na forum?
    Dodałem kartę postaci jakiś czas temu i nie ma odpowiedzi Administratora w temacie. Dlaczego?
    Dlaczego rzucacie kośćmi na “zauważenie” czegoś na fabule, albo na uczestnictwo w jakimś evencie?
    Chcę mieć wyższy poziom. Co powinienem robić?

FAQ inne

Na forum użyto moją grafikę/grafikę koleżanki bez mojej zgody. Co robić?
    Skąd wzięliście grafiki na swoim forum?
    Skąd mogę wziąć grafikę/zdjęcie/obrazek do mojego avatara na forum?

FAQ

FAQ fabularne, dotyczące gry na forum, prowadzenia fabuły

Na czym polega gra na forum pbf?
- Jest to tekstowa gra rpg polegająca na wcieleniu się w wymyśloną przez siebie postać i pisaniu w jej imieniu. Można to robić zarówno w pierwszej, jak i trzeciej osobie, zależnie od tego, jak danej osobie jest wygodniej.

Jak powinienem się zachowywać grając postacią na forum?
-Starać się ją odegrać wedle swojego zamysłu. Ponadto bardzo ważne jest, aby każdy użytkownik pamiętał, że jego postać wie tylko tyle, ile dowiedziała się, widziała fabularnie. Wiedza właściciela postaci nie pokrywa się z wiedzą prowadzonych przez niego postaci.

Nie umiem pisać bardzo długich, rozbudowanych postów. Czy jest to problem?
- Nie. Nie zmuszamy użytkowników do pisania wypowiedzi ponad ich siły, zachęcamy jednak, aby dany post miał co najmniej kilka linijek długości i składał się z przynajmniej kilku zdań złożonych. Wielu graczy bardzo stara się przy pisaniu ich historii, dlatego nie zachęcamy do pisania postów "na odwal", chociażby ze względu na szacunek dla innych graczy.

Mam problemy z poprawnym pisaniem, cierpię na dysleksję/dysortografię/inne schorzenie, które utrudnia mi poprawną pisownię, albo po prostu często popełniam pomyłki. Czy to jest problem?
- Nie. W Internecie jest bardzo wiele narzędzi pozwalających na sprawdzenie poprawności pisowni, ponadto oferują to też edytory tekstu. W takim wypadku zachęcamy do sprawdzenia poprawności swoich postów tymi sposobami, a w razie innych błędów administrator lub moderator z chęcią Cię poprawi albo pomoże w inny sposób.

Mam o wiele mniej lat albo o wiele więcej lat niż zwykle obserwuję na tego typu forach. Czy wciąż mogę tutaj grać?
- Tak. Forum nie ma ograniczenia wiekowego. Prosimy tylko o bycie w zgodności z netykietą i prawem, a w razie wystąpienia wątków +18, wyraźne zaznaczenie tego w poście.

Nie będzie mnie długo na forum. Czy powinienem to zgłosić?
- Tak. W tym celu powstał temat "Nieobecności". Upraszamy o zgłaszanie tam swoich planowanych zniknięć i określenia czasu, chociażby ogólnie, ile was nie będzie. Pomaga to graczom, którzy w innym momencie mogliby na darmo czekać na odpis od nieaktywnego gracza, lub nie wiedzieliby, jak potraktować fabularnie taką "porzuconą" postać.

Czy na forum zostanie kiedykolwiek wprowadzona bilokacja/multilokacja?
-Nie, nie przewidujemy wprowadzenia takich rzeczy na forum.

Co powinienem zrobić, jeśli planuję dłuższą nieobecność, zawieszam, zamrażam postać i nie będzie ona aktywna fabularnie?
-Zalecamy zgłoszenie swoich zamiarów administracji i ponadto fabularne wyjście tymi postaciami z tematów, pomoże to utrzymać porządek na forum i jasność tego, kto jest obecnym w jakim wątku.

Co to znaczy /zt albo z.t.?
-Jest to skrót od “zmiana tematu” , “zmieniam temat” lub “z tematu” i jest on pisany na końcu fabularnego postu kiedy dana postać planuje go fabularnie opuścić. Znacznie ułatwia on orientację kto jest w danym temacie i upraszamy o pamiętanie o zamieszczaniu go.

Czy dozwolone są porwania na forum?
-Tak, ale w celu porwania danej postaci należy najpierw podjąć z niej walkę i obniżyć pulę jej punktów zdrowia do odpowiedniego poziomu. Nie praktykujemy tu porwań z pułapkami ani linami. Ponadto “porwania” noszą u nas nazwę “wynoszenia z tematu”.

Czy można zabić czyjąś postać?
-Zwykle jest do tego niezbędna zgoda właściciela postaci i/lub zgoda mistrza gry/administracji. Wyjątkiem jest sytuacja egzekucji zdrajcy, śmierć wyznawcy, który starzeje się szybciej niż normalna postać, oraz lincz wyznawcy. Te przypadki nie wymagają zgody właściciela postaci.

FAQ mechaniczne

Kiedy zaczyna się regeneracja życia i energii mojej postaci?
-Po zakończeniu walki lub po zakończeniu sesji z inną postacią lub zamknięcia jakiegoś jej etapu.

FAQ odnośnie postaci

Co to znaczy, że na tym forum gra się "naturalnymi, realistycznymi" wilkami?
- Oznacza to mniej więcej tyle, że staramy się zachować zarówno wygląd, jak i możliwości tych postaci zbliżone do naturalnych, wyłączając zdobyte fabularnie umiejętności, akcje Mistrza Gry oraz ewentualne dopuszczone przez nich inne cechy postaci. Staramy się tu tworzyć postaci które nie mają nienaturalnie długich kończyn, ogonów, uszu, nie posiadają skrzydeł ani innych nienaturalnych cech jak rozwidlony język, nadnaturalne umiejętności, ubarwienie itp.

Chciałbym, aby moja postać mogła nosić maskę. Czy jest to dopuszczalne?
-Tak. Prosimy jednak, aby ta maska była opisana w sposób sugerujący jej naturalne pochodzenie, a nie wytwór ludzkich rąk, a zatem może być, na przykład, stworzona z kawałka kory drzewnej i przewiązana trzciną lub liną konopną.

Chcę aby moja postać mogła grać na instrumencie, czy jest to dozwolone?
-Nie przewidujemy takiej możliwości. Mimo możliwości rozmów, tworzenia kultury przez wilki itp. bierzemy pod uwagę ich zdolności manualne, które w ich wypadku nie stoją na wysokim poziomie. Wilki nie są w stanie wynaleźć i zagrać na saksofonie, pianinie, trąbce. Można ewentualnie zagrać na bardzo prostych instrumentach - cymbałki, uderzanie kamieniem o kamień, granie na źdźbłach traw itp.

Chcę, aby moja postać mogła mieć czerwone/błękitne/zielone/inne akcenty na futrze. Czy jest to dopuszczalne?
- Tak, pod warunkiem nie bycia ich jej naturalną cechą, a wynikiem np. stosowania barwników lub zmieszanych z owocami glinek. Liczymy na Waszą kreatywność w tym zakresie oraz zdrowy rozsądek. Ludzkość dysponowała naturalnymi barwnikami setki, tysiące lat temu i podobne ich źródła proponujemy zastosować tu.

Chciałbym, aby moja postać mogła nosić srebrny naszyjnik/kolczyki/pelerynę/inny dodatek. Czy jest to dozwolone?
- Nie. Jedynym wyjątkiem jest przyznanie podobnego przedmiotu w akcji z Mistrzem Gry lub w wyniku eventu, lub przedmioty naturalne (pióra, owoce nawiązane na trzcinę itp.)

Chcę grać postacią, którą przeniosę z innego forum. Czy jest to dozwolone?
-Tak. W wypadku zajścia niezgodności z dawnym forum a Dysharmonią, np. występowania tam magicznych zdolności, nadnaturalnego ubarwienia i innych nienaturalnych cech, prosimy o dostosowanie postaci pod zasady panujące na naszym forum.

Ile można mieć multikont?
-4.

Chcę mieć więcej niż 4 postacie na forum. Czy jest to dozwolone?
- Na posiadanie więcej niż 4 aktywnych postaci na forum niezbędna jest zgoda administracji, częsta obecność na forum oraz dbałość o wszystkie posiadane przez gracza postacie.

Nie mam weny na grę określoną postacią, ale nie chcę jej nikomu oddawać. Czy powinienem to zgłosić?
-Tak, należy to zgłosić w odpowiednim temacie. KP takiej postaci zostanie wtedy przeniesione do kategorii zawieszonych postaci.

Nie będę już grać swoją postacią i chciałbym ją komuś oddać. Czy jest to możliwe?
- Tak. Należy to zgłosić w odpowiednim temacie, a KP takiej postaci zostanie przeniesiona do kategorii postaci do adopcji.

Czy dozwolone jest przeklinanie postaci na fabule?
-Na fabule tak. Poza działami fabularnymi, w rozmowach między graczami i na chatboxie - nie.

Jak szybko starzeją się postaci?
-Starzenie się zwykłej postaci jest zależne tylko od decyzji jej właściciela lub grupowej decyzji graczy, jeśli grają oni postaciami z jednego miotu. Wyznawcy starzeją się o wiele szybciej i o ich wieku decyduje mistrz gry w swoich postach, które zamieszcza podczas odgrywania fabuły przez postacie graczy.

FAQ odnośnie administracji

Kto pełni na forum funkcje administratorskie?
-Płomień, Orion, Sharan, Lotar, Malakai.

FAQ odnośnie mistrza gry

Mistrz gry wspomniał moją postać w swoim poście fabularnym. Co powinienem zrobić?
-Powinieneś zapoznać się z treścią tego posta i uwzględnić go w reakcji, zachowaniu swojej postaci.

Czy Mistrz gry może sterować moją postacią?
-Jeżeli fabuła forum tego wymaga, jest to potrzebne w jakimś konkretnym evencie, tak. Nie czyni tego jednak nagminnie i nie musisz się bać, że Twoja postać zostanie Ci przez niego odebrana.

Jakie konta posiadają uprawnienia Mistrza gry na forum?
-Mistrz gry, Jeleń, Wilk.

Czy mistrz gry może uśmiercić moją postać?
-Tak. Uśmiercenie zwykłej postaci wymaga dodatkowo zgody jej właściciela, ale postać Wyznawcy może zostać uśmiercona bez takiej zgody ze względu na charakterystykę swojej grupy.

Mam pomysł na odegranie określonej fabuły swoją postacią i potrzebuję w tym celu porady/pomocy. Czy mogę w tym celu napisać do mistrza gry?
-Tak. Możesz też napisać w tym celu do któregoś z administratorów.

Czy w akcjach z Mistrzem gry obowiązuje kolejka?
-Zazwyczaj tak, lecz MG ma prawo zaznaczyć w swoim poście, że jest inaczej; wówczas kolejka nie obowiązuje. Jest to zależne od sytuacji i częstotliwości odpisywania graczy.

Czy bogowie i mistrz gry mogą mocno zaingerować w moją postać?
-Tak. W wielu sytuacjach akcja mistrza gry pojawia się spontanicznie, kiedy administracja zaobserwuje szansę rozwinięcia ciekawych wątków lub urozmaicenia sesji, czasem jest jednak planowana i wiąże się z eventami. Bóstwa i Mistrz gry mają prawo okaleczania postaci graczy oraz innego wpływu na nie - na przykład uleczenia kalectwa, podsunięcia fabularnego pomysłu, wywołania omdlenia lub wybudzenia ze stanu nieprzytomności, zadawania im ran itp. Mistrz gry i bóstwo mają też prawo w określonej sytuacji zadecydować o śmierci postaci gracza.

FAQ odnośnie watah

Jak dołączyć do watahy?
-Przede wszystkim musisz mieć zaakceptowaną kartę postaci i należeć do grupy samotników. Wtedy powinieneś rozpocząć fabułę w którymś wątku na forum i fabularnie porozmawiać z przywódcą wybranej przez siebie watahy w sprawie dołączenia do niej. Nie praktykujemy tutaj zapisów w tematach z opisem danego ugrupowania.

Chcę rozpocząć grę na forum z paczką znajomych i stworzyć z nimi od razu własną watahę. Czy jest to możliwe?
-Jak najbardziej tak, ale wataha musi powstać fabularnie i być zgodna z innymi zasadami panującymi na forum.

Czy wataha koniecznie musi posiadać własne tereny?
-Jeśli zamysł na watahę przewiduje bycie np. nomadami i przemieszczanie się w granicach krainy, to nie, posiadanie terenów nie jest wymagane.

Mam pomysł na zdolność specjalną mojej watahy lub chcę/chcemy ją zmienić. Czy możemy to zrobić?
-Prosimy o opisanie swojego pomysłu w wiadomości do administracji, jeśli umiejętność będzie dobrze przemyślana oczywiście trafi na forum.

Kim są Wyznawcy?
-Jest to specjalna grupa wilków, których ilość jest ograniczona na forum i zależy od ilości aktywnych graczy - im jest ich więcej, tym więcej postaci ma szansę zostania wyznawcą. Postaci te służą bóstwu - Wilkowi lub Jeleniowi - i reprezentują ich poglądy i cele w kontaktach z innymi postaciami. W zamian za otrzymanie specjalnych mocy od bóstwa starzeją się szybciej od innych postaci.

FAQ odnośnie działania forum

Mam pomysł na poprawę punktu w regulaminie, stworzenie nowej umiejętności lub inny sposób urozmaicenia rozgrywki, lub znalazłem błąd na forum. Czy mogę go zgłosić?
- Jak najbardziej tak. Właśnie w tym celu istnieje forum "Sprawy Techniczne".

Mam pomysł na event. Mogę to zgłosić?
-Tak. Prosimy o opisanie swojego pomysłu w dziale "Sprawy Techniczne".

Jak szybko leci czas na forum?
- Zakładamy postarzanie postaci przez graczy na podstawie ich własnej decyzji, za wyjątkiem postaci Wyznawców. Czas na forum domyślnie płynie tak, jak czas realny.

Kiedy moja postać ma ruję? Dlaczego nie określono tego na forum?
-Decyzję kiedy postać ma ruję pozostawiamy graczom, nie praktykujemy narzucania jej z góry ustalonych terminów. Z tych przyczyn nie widzimy też potrzeby umieszczania specjalnego pola w profilu dla postaci na forum.

Dodałem kartę postaci jakiś czas temu i nie ma odpowiedzi Administratora w temacie. Dlaczego?
-Jeśli mamy jakieś uwagi, prośby do karty postaci, piszemy pw na konto jej autora. Jeśli w ciągu 1-2 dni od napisania tematu nie otrzymałeś akceptacji i nie dodano Cię do żadnej grupy, zajrzyj do skrzynki odbiorczej i sprawdź prywatne wiadomości. Preferujemy taki sposób kontaktu i bardzo rzadko piszemy uwagi w samym temacie. Zalecamy logowanie się co jakiś czas na forum aby być w sprawie swojej karty postaci na bieżąco.

Dlaczego rzucacie kośćmi na “zauważenie” czegoś na fabule, albo na uczestnictwo w jakimś evencie?
-Kości dają nam możliwość obiektywnego podziału eventów i co za tym idzie także punktów doświadczenia między postaci. Jeśli widzimy, że dana postać “jest pomijana” decydujemy się na ingerencję bez użycia kości. Pragniemy utrzymać na forum równomierny dostęp postaci do eventów i punktów doświadczenia.

Chcę mieć wyższy poziom. Co powinienem robić?
-Wykonywać zadania. Wiele z nich można wykonać wielokrotnie. Oprócz tego grając aktywnie na forum masz szansę uczestnictwa w wielu ciekawych eventach za które również przyznajemy nagrody.

FAQ inne

Na forum użyto moją grafikę/grafikę koleżanki bez mojej zgody. Co robić?
-Przede wszystkim napisać na kontakt@dysharmonia.pl Odradzamy zakładanie konta specjalnie w celu napisana prośby o usunięcie oraz wikłanie się w dyskusje na chatboxie/tematach forum.

Skąd wzięliście grafiki na swoim forum?
-Wiele z nich to grafiki dostępne w Internecie i przeznaczone do darmowego, nieodpłatnego użytku (tzw. stock), część z nich wykonaliśmy również samodzielnie, ponieważ niektóre osoby z administracji zajmują się tworzeniem grafik hobbistycznie i zawodowo.

Skąd mogę wziąć grafikę/zdjęcie/obrazek do mojego avatara na forum?
-W tym celu opracowaliśmy ten temat, gdzie staramy się rozwijać listę miejsc z których można pobierać obrazki do wykorzystania jako avatary na wilcze fora.