Rodzaje i zastosowanie wózków widłowych
14 sty 2021

Rodzaje i zastosowanie wózków widłowych

Post by Redaktor

W każdym magazynie korzysta się z różnego rodzaju sprzętu, który służyć ma do transportowania palet z produktami i towarami. Co ważne, w zależności od rodzaju przewożonego towaru stosuje się różne typy wózków. Warto jest zatem wiedzieć jakie są rodzaje wózków stosowanych w magazynach i jakie jest ich zastosowanie.

Funkcjonalność wózków do palet

Najczęściej w magazynach wykorzystywane są wózki magazynowe paletowe. Potocznie często nazywa się je paleciakami. Wózki paletowe różnią się także od siebie pod względem wagi palet jakie mają transportować. W związku z tym wózki ten są niezwykle funkcjonalne. Ważne jest także to, że mogą być prowadzone jedynie przez jednego pracownika. Konstrukcja każdego wózka magazynowego służącego do przenoszenia palet jest bardzo podobna. Każdy taki wózek posiada widły, które dostosowane są do odpowiednich palet. Każdy wózek posiada także specjalny uchwyt, który służy do obsługi wózka widłowego.

Rodzaje wózków magazynowych

W przypadku paletowych wózków magazynowych wyróżnić można przede wszystkim trzy. Mowa tu o wózku paletowym ręcznym unoszącym, wózku podnośnikowym masztowym oraz wózku podnośnikowym nożycowym. Pierwszym z nich jest wózkiem wykorzystywanym najpowszechniej. Przede wszystkim dlatego, iż jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala na uniesienie palet nawet na wysokość dwóch metrów. Wózek podnośnikowy masztowy  posiada nieco bardziej skomplikowaną konstrukcję. To jednak pozawala na lepsze dostosowanie wózka to różnych rodzajów palet. Możliwa jest m.in. regulacja rozstawu wideł. Wózek nożycowy to pewnego rodzaju połączenie trzech urządzeń, wózka paletowego, wózka podnośnikowego oraz stołu unoszącego. Dzięki temu wózek ma swoje zastosowanie nie tylko w magazynie, ale także w produkcji.

0 Comments

Leave a Comment