Jak dobrać funkcjonalne widły do wózków widłowych?
8 sty 2021

Jak dobrać funkcjonalne widły do wózków widłowych?

Post by Redaktor

Bez wózków widłowych nikt nie wyobraża sobie pracy w magazynach, montażowniach czy halach produkcyjnych. Stanowią niezbędną pomoc przy załadunku, rozładunku czy transporcie towarów o wielkiej masie. Najczęściej do tych prac używany jest wózek jezdniowy podnośnikowy wyposażony w charakterystyczne widły w kształcie litery „L”. I właśnie one pozwalają wygodnie przewozić czy ładować na ciężarówki towary o masie przekraczającej kilkanaście ton. Muszą one spełniać określone wymogi ustalone przez Urząd Dozoru Technicznego, a co jakiś czas, gdy będą zużyte, należy je wymienić, bo pracownicy UDT skrupulatnie kontrolują ich stan. W jaki sposób dobierać widły do wózków widłowych i kiedy je wymieniać?

Widły do widlaka

Widły do widlaka

Najważniejsze parametry 

Najistotniejsza jest długość i udźwig wideł do wózków widłowych. Masa, jaką będą mogły one unieść, musi być dokładnie skorelowana z możliwościami technicznymi wózka. Osprzęt musi być idealnie dopasowany. Jeśli nasz wózek przeznaczony jest do przenoszenia jednotonowych ładunków, to widły również muszą mieć udźwig 1 tony. Z kolei ich długość musi być dostosowana do wielkości palet, jakie będziemy ładować na wózek. Jeśli na przykład przewozimy wózkiem popularne palety euro, to powinniśmy dobrać do niego widły o minimalnej długości 1200 mm.

Pożyteczne przedłużki

Oczywiście, nie każdy ładunek ma rozmiary klasycznej europalety i czasem przydadzą się nam dłuższe widły. Wtedy jednak, zamiast inwestować w zakup kolejnych, możemy wybrać tańsze rozwiązanie, czyli przedłużki do wideł. Takie nakładki to bardzo wygodna opcja. Pozwalają operatorowi wózka sprawnie i szybko zwiększyć długość wideł (nawet o 40 proc.) i przystosować je do nowego transportu, i to nawet kilka razy w ciągu dnia.

Dobierz widły do rodzaju ładunku

Wybierając widły do wózków widłowych, warto pamiętać także o tym, jaki rodzaj ładunków będziemy przewozić. Łatwo znajdziemy takie, które najlepiej nam posłużą, a wybór jest spory. Są widły przykręcane i wysuwane, pokryte powłoką antypoślizgową i wyposażone w wagę. Widły teleskopowe z kolei sprawdzą się w miejscach, gdzie palety ustawia się na stojakach. Dodatkowo możemy wyposażyć widły w specjalne nakładki – gumowe czy absorbujące wstrząsy. Te pierwsze sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach, te drugie – przy przewozie kruchych, podatnych na uszkodzenia towarów.

Kiedy decydować się na wymianę wideł?

Ich stan najłatwiej ocenić za pomocą zwykłej suwmiarki. Dopuszczalne jest maksymalne zużycie na poziomie 10 proc. i nie większe niż 5 mm. Jeśli grubość wideł nie spełnia tych standardów, to znak, że trzeba je wymienić na nowe.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment